Jak działa zasilacz UPS?

      Brak komentarzy do Jak działa zasilacz UPS?

UPS – ZASADA DZIAŁANIA

Zasilacze UPS to nic innego jak po prostu zestawy akumulatorów, które magazynują energię elektryczną i w razie awarii przejmują rolę gniazdka elektrycznego. Jak więc dokładnie to przebiega?

Pod obudową zasilacza awaryjnego znajdują się 12-woltowe akumulatory AGM, które w zależności od wymagań mogą mieć pojemność od kilku amperogodzin, do nawet ponad 100Ah dla największych modeli, które stosuje się w dużych firmach i instytucjach. Podczas spoczynku UPS-a akumulatory ładują się i pozostają w stanie wstrzymania. Podczas awarii zasilania system kontrolny wykrywa spadek napięcia i automatycznie uruchamia zasilanie samodzielne.

FUNKCJE DODATKOWE I OPROGRAMOWANIE

Większość nowych urządzeń UPS posiada dodatkową funkcję AVR, co oznacza, że są wyposażone w automatyczny regulator napięcia. Zamiast zwykłego transformatora, używa się w nich autotransformatora, który koryguje wszelkie spadki, bądź obniżenia napięcia. Zasilacz może regulować w ten sposób napięcie przez długi czas, nie przechodząc jednocześnie na zasilanie akumulatorowe. Rozwiązanie to w dodatkowy sposób zwiększa bezpieczeństwo sprzętu, który jest podpięty do zasilania.

Do swoich podstawowych funkcji UPS nie wymaga tak naprawdę żadnego oprogramowania, jednakże dzięki programom obsługującym można skorzystać z wielu innych opcji poza samym zasilaniem awaryjnym. Do dodatkowych opcji można zaliczyć między innymi zapisanie i wyłączenie programów przy niskim poziomie baterii, cykliczne testy sprawności urządzenia, czy monitorowanie parametrów prądu. Bardzo przydatną opcją jest także komunikowanie drogą e-mailową w razie interwencji UPS-a.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *